List of Classes Taught in English

More information also on our university course catalogue.

A B C D E F G H I L M N O P Q R S T U V W

Anni precedenti

A

Advanced automation and control (Ferrara Antonella, Raimondo Davide, Hassan Khalil, Raffo Guilherme Vianna)
Advanced biomedical machine learning (Dagliati Arianna, Abu-Hanna Ameen)
Advanced computer architecture (Ferretti Marco)
Advanced electrical machines (Benzi Francesco)
Advanced mathematical methods for engineers (Rocca Elisabetta)
Advanced solid and structural mechanics (Auricchio Ferdinando, Scalet Giulia)
Advanced topics in microwave technologies (Bozzi Maurizio)
Analog integrated circuits (Bonizzoni Edoardo)
Antennas (Bozzi Maurizio)
Antennas and propagation (Bozzi Maurizio)
Artificial intelligence (Piastra Marco)
Automated mechanical system design (Giberti Hermes)

B

Building technologies for sustainable architecture (Beraghi Luca)

C

Cloud computing (Marchesi Nicolò, Merlini Simone)
Computer vision (Lombardi Luca, Aldea Emanuel)

D

Data science and big data analytics (Nocera Antonino)
Deep learning (Piastra Marco)
Design and technology of electrical machines (Frosini Lucia, Szabo Lorand)
Diagnostics for electrical machines (Frosini Lucia)
Digital communications (Gamba Paolo Ettore, Jornet Josep Miquel, Jornet Josep Miquel)
Digital content retrieval (Albanesi Maria Grazia)
Digital ic design (Cabrini Alessandro)
Digital signal processing (Savazzi Pietro)

E

Economics for the digital society (Fontana Roberto)
Electric power systems (Bovo Cristian)
Electrical drives for industrial applications (Bassi Ezio)
Electronic instrumentation and technologies (Cabrini Alessandro, Ratti Lodovico)
Electronics for industrial measurements (Ratti Lodovico, Grassi Marco)
Electro-optical instrumentation (Giuliani Guido)
Energy efficiency in compressed air systems (Anglani Norma)
Energy markets and supply structure (Cuzzoli Maurizio, Canazza Virginia)
English for engineering (Freddi Maria)
Enterprise digital infrastructure (Calzarossa Maria)
Environmental planning and assessment (De Lotto Roberto)

F

Financial data science (n.d.)
Flood propagation (Petaccia Gabriella)
Fluvial hydraulics (Ghilardi Paolo, Fenocchi Andrea)

G

Geospatial data processing (Dell’Acqua Fabio)
Geotechnical earthquake engineering (Lai Carlo Giovanni)

H

Hardware software codesign (Rubini Alessandro)
Human computer interaction (Mosconi Mauro)

I

Industrial communication systems (Benzi Francesco)
Industrial control (Magni Lalo, Toffanin Chiara, Maestre Torreblanca José María)
Industrial electrical measurements (Malcovati Piero)
Industrial informatics and embedded systems (Leporati Francesco)
Industrial laser design (Agnesi Antoniangelo)
Industrial topics in microelectronics and photonics (Giuliani Guido, Manstretta Danilo)
Information security (Barili Antonio)
Integrated circuit devices (Castello Rinaldo)
Integrated power management (Bonizzoni Edoardo, Frattini Giovanni)
Internet and multimedia (Favalli Lorenzo)
Introduction to quantum mechanics (Bajoni Daniele)
Introduction to quantum mechanics and quantum technologies (Bajoni Daniele)

L

Landslides hazard and risk (Meisina Claudia)
Laser safety (Milani Dante)
Lean production (Di Blasi Davide)
Logistics management (Farnè Stefano)

M

Management of photovoltaic systems (Torri Giordano)
Microgrids (Anglani Norma)
Microwave measurements (Silvestri Lorenzo)
Microwaves (Perregrini Luca)

N

Nonlinear computational mechanics (Auricchio Ferdinando, Scalet Giulia, Scalet Giulia)
Nonlinear optics (Tartara Luca)
Numerical methods in electromagnetism (Di Barba Paolo)
Numerical methods in engineering sciences (Sangalli Giancarlo)

O

Optical communications (Annovazzi Lodi Valerio)
Optimal design in electromagnetism and electromagnetic environmental compatibility (Di Barba Paolo, Mognaschi Maria Evelina, Hausman Slawomir)
Optimization models and algorithms for data science (Gualandi Stefano)
Optoelectronic devices (Giuliani Guido)
Optoelettronica biomedica (Merlo Sabina, Minzioni Paolo)
Organization theory and design (Greco Giorgio)

P

Parallel programming (Leporati Francesco, Musci Mirto)
Planning of energy conversion systems (Anglani Norma)
Planning, management and supply of goods and services (Fugazza Fabio)
Power electronics (Zanchetta Pericle)
Process control (Ferrara Antonella)
Process control and robotics (Ferrara Antonella)

Q

Quantum electronics (Pirzio Federico)

R

Radar remote sensing (Dell’Acqua Fabio)
Reliable design and management of urban hydraulic infrastructures (Creaco Enrico)
Rf microelectronics (Mazzanti Andrea)
Robot control (Ferrara Antonella)
Robotics (Facchinetti Tullio, Li Howard)

S

Satellite and space systems (Pasian Marco)
Satellite data analysis (Dell’Acqua Fabio, Rottensteiner Franz)
Snow avalanches and related mountain natural hazards (Barbolini Massimiliano, Pasian Marco)
Software project for digital transformation (Motta Gianmario)
Strategic management and business planning (Kabbara Diala)

T

U

V

VLSI analog-digital interface ICS (Manstretta Danilo)

W

Water-energy sustainable urban development (Capodaglio Andrea)
Web and multimedia technologies (Porta Marco)
Wired and wireless communication systems (Favalli Lorenzo)